Aleks Jonuzaj

Specialii

Constantin Valentin

Sporting Bucuresti

Sporting era condamnată la ora meciului, pe rând, Pădurarii, FC 1 Decembrie, Ares IPA și-au câștigat meciurile, astfel că, aflată în poziția defavorabilă la bursa evitării barajului, echipa în alb și verde avea în față un joc de verificare în vederea barajului de supraviețuire. Specialii spera să prindă barajul, o victorie în acest meci, apoi un eșec al celor de la Metropolis pe terenul vecin în meciul cu Onești, i-ar fi catapultat pe jurnaliști la ruleta rusească a barajului. Iar Specialii a început furibund. Contră tăioasă, Bistriceanu și Apostu au tăiat chirurgical defensiva leilor (3), apoi Apostu a trimis perfect în bolta porții devierea de finețe a albanezului Jonuzaj. Miguel Constantin a redus din diferență în minutul 10, însă jurnaliștii fierbeau pe teren. Evoluție entuziasmantă în prima repriză, Bistriceanu dă un autograf de 3-1, apoi același Apostu reușește un gol de kinogramă printr-o reluare spectaculoasă din interiorul careului. 4-1, tabela e cruntă cu Sporting, o formație care a intrat pe teren decojită de orice fel de pretenții. Iar fantoșele costumate în verde au prins viață în partea secundă. Din tabăra specialilor s-a auzit răgușit “meciul nu s-a terminat”, apoi defenisiva în galben a fost franjurată după un forcing nimicitor susținut de cei doi piloni din avanposturi, Miguel Constantin, respectiv Filip Cezar. Filip a redus din diferență, apoi s-a remarcat Bădulescu din sprijinul lui Miguel, cel care, după ce s-a pătat cu altruism, a adus și egalarea. 4-4. Finalul se desfășoară cu compensată la Aspacardin, Jonuzaj combină perfect cu Bistriceanu în minutul 39, însă Filip, câine-leu, egalează la 5. Și mai e timp. Vali Constantin iese sanie la picioarele lui Jonusaj, e penalty și Bistriceanu transformă cu acuratețe. Victorie, însă degeaba, Metropolis își câștigă partida și merge la baraj, Specialii se întoarce în eșalonul secund.