Tudor Adrian

Aripile Bucuresti

Gheorghe Zamfir

Partidă de agrement pentru două formații fără de griji și părăsite de pretenții. Ilfovenii au cinci minute de basm, apoi se transformă din lei în pisoi. Nagy surprinde și cameramanul și, în minutul 2, după o doppietta servită pe stomacul gol, Chiajna conduce cu 2-0. Ruse face 3-0 după ce, în marginea careului, Toader duce o repriză de lupte greco romane cu un fundaș advers, recuperează balonul și pasează cu proces verbal de constatare pentru 3-0. Și, versul lui Radu Gyr pare perfect pentru starea gazdelor. “Mereu aripile se frâng, mereu țărâna asta speră”. Aripile se adună și își demantelează adversarul după startul catastrofal. Renașterea este semnalată de Moroșanu, lovitură liberă excelent executată (8), apoi Sava face 3-2 și, până la pauză, Tudor, cu o dublă nituită la urgență, răstoarnă evidența și tabela arată un halucinant 4-3! Chiajna e groggy, iar în partea secundă celeștii mai punctează, de control, de două ori, Grigoroșcuță e artizan pentru Moraru, apoi Moraru este altruist pentru Cojanu. Ura și la gară, victorie pentru Aripile, fotbal spectaculos, revenire marca Liverpool, vorba aia... și cormoranii au aripile lor.