Stancu Stefan Gabriel

Under 40

Munteanu Ionut Catalin

Under 40

Derby-ul din Liga 3C a copleșit derby-ul din Liga 1. AXI și Under 40 au oferit meciul zilei, o partidă de calitate, bărbătească și curată, ritm, ocazii, gesturi tehnice de evidențiat, robinsonade ale portarilor, sare lăsată în bumbacul tricourilor după un efort demn de reverența umilului autor. Under 40 a fost mai stăpână pe mijlocul terenului, mai legată, Stancu și Ilie au dirijat jocul, iar în ultima rundă, după un play-off aproape perfect, Under 40 joacă având titlul pe masă cu United București 2. Finanțiștii trebuie să se mulțumească cu locul 3, merg la baraj, însă au o felie din elogiile mai sus stabilite. Și să revenim la ostilitățile de pe carpeta de la Smart Arena. Combatantele au început vijelios, s-a jucat tare, însă la minge, portarii s-au evidențiat la șuturile ferme, iar după aproape un sfert de oră scurs din meci, ecoul s-a spart în cupola arenei. Gol Under 40. Mingea curge ca pe semicercul de handbal, ajunge în marginea careului, Stancu preia, își fentează cu ușurință un adversar, apoi trimite pe lângă portar și decodează tabela. Axi joacă sub amenințarea loviturii de penalitate, unul dintre finanțiști intră hazardat și își seceră un adversar. Transformă Ilie cu siguranța unui cont bancar la Geneva, direct în tavanul porții. 2-0 și, după un gest imberb al lui Crăciun, Under mai are o tragere. De data asta, Ilie e de la Caritas și dă o gherlă. Avantaj de două goluri la pauză, iar partea secundă este la fel de plăcută. Fotbal. S-a jucat fotbal! După 10 minute de luptă, Liviu Crăciun își cadrează trasorul și flambează ultimul sfert de meci. Lovitură liberă de la 8 metri, parabolă a la Roberto Carlos, mingea gustă cu poftă din stâlpul porții și-l dramatizează pe fantasticul Ionuț Munteanu. Axi se duce avalanșă peste Under, Crăciun reia pe lângă poartă, în alte meciuri nu ar fi ratat, Under absoarbe destul de bine presiunea și, când sufletele erau cât ghinda în așteptarea ultimului fluier, Stancu Ștefan, uitat în colțul careului fără marcaj, trimite la colțul lung și, vorba melodiei, videli noci. În traducere, nopți albe. Felicitări ambelor echipe!