NICA ANDREI

Dristor Predators

RADUCANU ANDREI-VICTOR

După un sezon oscilant, pentru Sporting urmează stația Dristor 2. 2A, formația viola prinde barajul dintr-o serie nebună. Deși părea că și-a salvat pielea după o serie bună, verzii s-au împotmolit pe final și au prins colacul de salvare numit baraj. Dristor a prins și ea in extremis locul pentru lupta spre prima ligă după o luptă crângenă. Jocul de marți seara a fost lipsit de inhibiții. 13 goluri într-un regal fotbalistic neprotejat de idei tactice cu iz de catenaccio. După 5 minute, numărăm deja 3 goluri. Doppietta lui Cezar și reușita lui Nica au propulsat Sporting la 2-1 pentru un debut excelent de joc. Repriza de vis a verzilor i-a dus la 4-1 după 13 minute. Lunic și Consntantinescu au demarat spre victorie și totul mergea conform planului. Evidența s-a mai strâns până la pauză după minute finale pline de evenimente. Pescaru, cu gambele lui de atlet din antichitate, a redus din handicap pentru Dristor, dar Sporting a revenit la 3 lungimi cu golul aceluiași Constantinescu. Repriza s-a încheiat cu golul de la ultima fază livrat de Popescu. Pasator la golul de 5-3, Pescaru a fost MVP în start de repriză secundă. Dublă la pachet și 5-5 după 27 de minute. Coșmarul părții secunde devine real pentru Sporting când, de la 5-3, scorul devine 5-7. Dristor se duce la două lungimi cu reușitele lui Nica și Mincu. Sporting închide meciul la 6-7 și returul se anunță de un dramatism total.