Vilcu Ionut-Toni

Spartan's 2018

Visan Dan

6cu1

Povestea spartanilor din acest sezon se oprește în baricada Giuleștiului, după vertijul halucinant al loviturilor de departajare. Până acolo, Spartans a luptat eroic pentru a petici dezavantajul din tur, două goluri în plus pentru adversar. Cu familiile în gradenă, unele soții au vrut să se asigure că la Victory Cup se joacă în fiecare zi în această săptămână, spartanii încep perfect. Veșnic întârziatul Vișan a ratat startul și în acest meci, iar Dediu a preluat buturile și a încasat încă de la imn. Tecaru trimite perfect petru bretonul lui Daniel Niță, iar acesta, din plonjon, înscrie un nou gol de poveste (2). Partida se usucă, jocul este sacadat, macetat la fiecare 20 de secunde cu faulturi surde la mijlocul terenului, iar din brambureala creată, giuleștenii beneficiază de lovitura de departajare. Fixezi ceasul după Marian Smarandache! Execuție precisă și e 1-1. Și chiar în gingia mitanului, Vîlcu și Istarte combină letal, iar spartanii își alimentează moralul pentru o repriză secundă precum Calea Victoriei. Unic sens spre poarta lui Vișan. Meciul are accente de Rovine și Turtucaia, Niță recidivează, Vîlcu este precum acceleratorul de particule de Geneva, o nouă pasă luminată, apoi 6 cu 1 ratează de trei ori, pe contră, posibilitatea de a sigila calificarea. Și e 4-1 cu trei minute înainte de final, Andrei Radu urmărește un balon, Vișan e titirez, iar oportunistul spartan împinge balonul în plasă in gușa porții. Finalul e electrizant. Giuleștenii cer henț la o fază de VAR, la poarta cealaltă, spartanii ratează o ocazie cât carul mare și Polaris la un loc, astfel că soarta calificării se scurge spre ruleta rusească de la 7 metri. Tecaru intră în poartă în locul lui Alin Niță, iar cu sufletele cât ghinda, din această horă a hazardului, giuleștenii merg mai departe. Vorba melodiei... ne vedem joi.