Marian Liviu Adrian

AS Roma Academy 2

Poenaru Mihai

O confruntare între două formații care au tranzitat play-off-ul fără rezultate. Roma, cimentată cu trei –patru piese de la prima echipă, a dominat jocul și a obținut o calificare meritată chiar de ziua managerului Adrian Chivu. Start lansat pentru capitolini și avantaj de două goluri încă din primele trei minute. Eduard Manea a schimbat partea pentru Liviu Marian, iar acesta, fără să respire, a șutat din prima și l-a surprins cu un plonjon în zadar pe portarul advers. Imediat, romanii au făcut 2-0. Deniel Gheorghe a stat la acoperire și după ce Liviu Marian a șarjat prin defensiva adversă apoi a tras în portar, balonul scurs a fost fructificat de Gheorghe. CC revine în meci peste cinci minute. Toader șterge cu mătreața un balon catapultat de la margine, Poenaru este derutat, apoi CC egalează. Suntem în minutul 12. Găzdaru recuperează și percutează în jumătatea adversă, trage și Poenaru respinge, excelent plasat, Paul Burlacu reia din prima în tavanul porții. Iar Roma, după un gol Made in China, revine în avantaj. Liviu Marian deviază subtil, iar Marius China șutează din poziție ideală. Acesta a fost scorul la pauză, Roma a părut mai interesată în partea secundă, Marian Liviu a rămas omul orchestră pentru giallorossi, gol și pasă de gol pentru Manea, achitat, iar AS Roma 2 își cinstește managerul cu o calificare în faza următoare.