Toma Ionut

Monday Friends

Clipea Cristian Ionut

Căzută în vâltoarea barajului din eșalonul secund, Monday avea meciuri mai grele în gambă, iar acest lucru a fost sesizabil. Militarii au chemat sub arme toată spuma lotului, iar startul partidei le-a desenat satisfacția pe chip. Gogoșanu a deschis balu’ în minutul 2. Acesta a șutat dintr-un ciorchine de tricouri adverse, portarul s-a opus, însă Gogoșanu a urmărit și a trimis în poartă un balon scurs din reflexul lui Clipea. Și Monday s-a regrupat, a jucat cu fervoare și a plombat deficitul din startul jocului. Răzvan Clipea a executat banditește o repunere de la margine, iar balonul, trimis la japcă în amigdalele porții, a fost atins cu șoldul de Toma și activat în gol (5). 2-1 peste alte cinci minute. Iancu are detenta unui zmeu, se desprinde de parcă ar fi pe ghete de kangoo jumps și reia în plasă. Ar fi invidios și Ronaldo pe cangurul de la Monday. 2-1 la pauză, iar Monday începe perfect și partea secundă. După trei minute de la reluare, Toader speculează din nou o defensivă imberbă. Corner și, de pe linia porții, jucătorul de la Monday fructifică. Militarii speră câteva sucunde, Fabian Florică e sniper de la punctul cu var, abuzează vinclul, însă Monday le taie turația adversarilor peste un minut. Din nou somnul veșnic al defenisivei. Repunere de la margine, Toma trage necruțător, iar din două auturi și un corner, Monday o îndoaie pe Army și obține calificarea.