Dragu Ionuț - Anisor

Axi Finance

Stanciu Bogdan - Alexandru

Axi Finance

AXI a tranșat seria de baraj din care a făcut parte de o manieră cât se poate de categorică. FC Colentina a căzut prima, apoi finanțiștii au stors Portocala, iar în finală au dispus de Monday. Încă din start, echipa căzută în vertijul barajului din liga 2B pornea cu handicapul absenței lui Cristian Clipea, eroul serii de miercuri, când portarul a parat trei lovituri de departajare, pardon, toate loviturile departajare și a asigurat calificarea. Axi deschide scorul, Dragu recuperează un balon la mijlocul terenului și are explozia dopului de la sticla de șampanie spre poarta adversă, apoi finalizează cu un șut printre ecluzele unui fundaș advers, perfect plasat la colțul porții (5). Apoi, inexplicabil, AXI a intrat în insolvență fotbalistică. Rubicondul Stanciu iese hazardat la picioarele unui atacant și Monday are penalty. Execută Clipea și nu face numele de râs. 1-1. Finanțiștii sunt iritați pe final de mitan, o repriză începută perfect și continuată letargic, strâng o salbă de cartonașe galbene la un simplu fault după proteste imberbe. Pauza este un sfetnic bun, a spus-o și Anghel Iordănescu, iar Axi revine hotorâtă pe teren. Vartanian își pierde unghia mare, însă schimbă tabela, după un șpiț tradițional care-i îndoaie falangele de plastelină lui Negru, iar jocul este la discreția finanțiștilor, cei care livrează și dobânda. Alin Crăciun lărgește diferența (32), punctează și fratele său (33), ultimul gol venind din ristul lui Vartanian, chiar la ultima fotogramă. Combatantele fac rocada, AXI urcă în liga 2, Monday alunecă în eșalonul terț.